Vítejte na našich stránkách

Mesenmitar je malá chovatelská stanice zaměřená hlavně na plemeno Mudi, Belgický ovčák - Tervueren, a Parson Russell teriéra. Jméno je složenina našich jmen v době založení MesiEnnieMirkaTarry.

O chovu přemýšlím už dlouho, ale zatím jen v teoretické rovině. První chovatelský počin měl být s Mesi, jenže nakonec nemohla být uchovněná a tak jsem čekala až přijde ta správná chvíle. Jde mi především o chov zdravých, povahově vyrovnaných jedinců, s chutí do spolupráce s člověkem. Rodiče se pokusím vybírat nepříbuzné a pokud to jen trochu půjde tak novou krev, která obohatí současný chov, hlavně u mudi. Štěňátka budou odchovávána doma, socializovaná, zvyklá na děti, jiné psy, běžný provoz domácnosti a ve správné kondici. Majitele pro svá štěňata budu vybírat pečlivě, tak aby i štěně i člověk byli spokojení. Celoživotní kontakt s majiteli bude vítán až vyžadován. Pes je pro mě především parťák a člen rodiny.

O nás

Obdivovala jsem vždy plemena Německý ovčák, Belgický ovčák, nebo Knírač. Jenže do bytovky a k dětem jsem si pořídila zmenšenou variantu akčního psa a to fenku malého knírače, Molly. Byla to takzvaná čistokrevná bez PP. Tehdy jsem věděla prd o chovu a množení a možná tehdy tolik ještě o množení nešlo, prostě občas měl někdo doma štěňátka jen tak. Rozhodně se tím nechlubím, prostě to tak bylo. Takže role kynologa amatéra se začala odvíjet v roce 1992. Tak jsem si dělala sama poslušnost a s malými dětmi prostě jen vycházky a tak. Molča se dožila krásných 16 let, skoro až do konce akční a zdravá. Přesně den před tím než jsme nechaly Molly odejít za duhový most se narodila neplánovaná štěňátka kříženců kamarádce a tak se narodila moje další fenka a ta která mi časem změnila celý život. Ennie 

Protože Ennie nebyla na agility úplně nejideálnější, začala jsem pokukovat po nějakém temperamentním plemeni větší velikosti, aby se mu v kategorii eM běhalo lépe. Po prozkoumání různých možností padl výběr na mudi. Tohle plemeno mi učarovalo a stává se láskou na celý život. Novou životní etapou byl tedy přírůstek do naší smečky a to fenka Mesi. Je to úžasná psí bytost, opravdu na ni sedí popis povahy plemene.

Holky jsou každá jiná, ale už si život bez nich nedokážu představit. Mesinka mě učí nové a nové věci okolo zvládání její reaktivity a dostávám se do tajů psí komunikace a psí psychologie. Pracovat se snažím s rozumem bez nátlaku a motivačně. Já se snažím využít selský rozum a zkušenosti z výchovy a výcviku a dál se i vzdělávat. Ennie mě zase učí trpělivosti, a že motivace někdy může být pro psa i moc velký tlak. Prostě jsou to mé velké učitelky a mě to s nimi moc baví.

Dlouho jsem toužila po fence Parson Russell teriéra, ještě než byla Ennie jsem tohle plemeno chtěla. Ennie je kříženec PRTa, ale zas tolik z něho nemá, je spíš knírač po tátovi. Tak jednou přišel čas a dočkala jsem se. Přišla mi do života Tarry.

Člověk míní, život mění. Protože mi nevyšlo dva roky plánované štěňátko mudinky, tak se opět mění moje plány. Na správnou mudinku je prostě potřeba si počkat, takže snad za tři / čtyři roky jiné spojení. Ano, mám mladého nadějného parťáka, ale protože chci běhat se dvěma psy a Mesi pomaličku stárne, i když ona si to zatím nepřipouští, tak mi vesmír poslal možnost, kterou jsem velice ráda využila. Sice na mě na FB napřed koukla jiná chlupatá kulička, ale všechno se posunulo správným směrem a mě a mé smečce od teď bude dělat život ještě veselejší jeden rezavo černý andílek. Na tohle plemeno čekám už nějakých 8 let a sny se mají plnit, takže přišel ten správný čas na belgičáka a tou je Quippy 

Tím jsou tedy splněny mé sny na psí plemena. Určitě zůstanu u mudíků, pes střední velikosti tohoto plemene mi absolutně vyhovuje a snad moje plány na chov se také stanou skutečností. Troufám si tvrdit, že Quippy nebude jediný belgičák v mé domácnosti no a pársonek? to se uvidí, možná je taky vezmu na milost. Zdálo by se, že je každé plemeno jiné, ale mají spoustu společného, jen každý jinou velikost a skvěle se doplňují.

Moje holky se mnou bydlí doma a jsou to hlavně moje parťačky. Trávíme spolu veškerý čas jak venku, tak doma. Holky ale doma odpočívají a jsou naučené klidu. Život s nimi je na pohodu.

Aktivně se věnuji agility, flyballu a coursingu a okrajově spoustě dalších aktivit. Vše o našich sportovních aktivitách se můžete dovědět na mých stránkách o sportu 

Jsem tu pro vás
Mirka